Славното балканско село Грънци живееше своя праведен живот като привилигерован член на Европейския съюз и естествено събираше завистливите погледи на останалите пренебрегнати съвременници, пръснати по околните землища, които още чакаха да им излезе късмета и трепереха, недай боже, да не скършат хатъра на бдителното и безкомпромисно чиновническо войнство в Брюксел.
Веднъж вече получили стратегическата инициатива в региона, грънчани умело умножаваха предимствата си и благодарение на техния вроден усет към напредничавите идеи, селото им стана притегателен център за търсачите на творчески подвизи. Все по-често тук взеха да се появяват проповедници на прогреса, емисари на зашеметяващи нови технологии, конструктори на главозамайващи индустриални решения.
При всичката тази суматоха, един ден взеха, че цъфнаха и проектантите. Както би трябвало да се подразбира, те не се появиха току-така изведнъж. Най-напред смирено поискаха да направят изложба. Общината, която винаги бе отворена за интелектуални изяви, без никакви недомлъвки и допълнителни условия коректно се съгласи.
Цялата изложба обаче се състоеше от един единствен експонат – умален модел на 450-метров небостъргач в мащаб 1:100, изработен с най-прецизните подробности, включително и вътрешното осветление, което се захранваше от дебел черен кабел, чийто щепсел бе съответно пъхнат в контакта на балната зала в кметството на славното балканско село Грънци.
Селото, въпреки пословичната му любознателност и произтичащата от нея начетеност, такова чудо не беше срещало и за броени часове се извървя да види и пипне уникалния експонат.
Изиваха грънчани вратове към кристалния полилей, където експонатът бе почти забил снага и цъкаха в захлас. Наистина впечатляващо!
– А къде ще го строите това чудо? – попитаха грънчани.
– Как къде, разбира се тук – отвърнаха отривисто проектантите – такова забележително село задължително трябва да увенчае своята слава с непреходен небостъргач!
– За какво ни е? – плахо запитаха смаяните грънчани.
– Това е много интересен въпрос, който може да бъде разгледан от няколко страни. Първо, без никакво съмнение, ще си имате най-високия небостъргач в целия регион. Второ, можете да се нанесете в него и да се гордеете, че никой не живее по-високо от вас. И трето, да видите, как само ще се радват децата ви, че могат да се возят на асансьор!
От почуда грънчани не можеха да повярват на ушите си.
– Чакайте малко – прекъснаха те експозето на проектантите – цялото село ще се побере само на първите пет етажа! А останалите, какво да ги правим?
– Хубава работа! Уж минавате за големи умници! Давате ги под наем за офиси и после живот ще си живеете като истински рентиери.
– Ама то цял стадион ще се излее в тези офиси! Кой ще изхрани толкова народ, като тръгне за сандвичи?
– За всичко сме помислили. В съседство ще изградим чудесен завод за хамбургери. Ако пък не достигат готвачите, ще ви внесем отвън.
– А готвачите къде ще живеят? – настояват за повече яснота грънчани.
– И това сме предвидили. В съседство ще се вдигне още един небостъргач. Не се бойте, тоя ще бъде по-малък – вещо разясняват проектантите.
На грънчани полека започнаха да им настръхват косите.
– Добре, а кой ще го построи, това чудо, гдето сте го проектирали?
– Не се кахърете за това. Ще ви препоръчаме една много специална строителна фирма. Вие само й платете и няма да се усетите, как ще се извиси насред селото.
– А случайно в тази фирма не работят ли вашите братовчеди?
Последният въпрос така и остана без отговор. Проектантите, разочаровани вече бяха отпрашили към София. Там от малки още си умирали да се повозят на асансьор…
(Този епизод нямаше късмета да попадне в книгата „Къде го село Грънци?” и остана да броди из виртуалното пространство. По-любопитните могат да проверят тук: https://www.drago.info/index.php/porachka/ )
Снимка: Васил ТАНЕВ
Последни коментари